sobota 24. října 2015

Singapore I



 
V Singapuru jsme strávili dva víkendy. První víkend na formulích a ten druhý v hotelovém bazénu v Marina Bay Sands. Ale mezi těmito krásnými ryze buržoustskými aktivitami jsme si stihli ještě zaturistovat a prohlédnout si pár pěkných míst v Singapuru.

Příjemná země, ve mhd i v hotelích je zakázán durian

Singapore ZOO

Kdybyste chtěli do Singapuru na pandy velké, nenechte se zmást a do ZOO nechoďte. Areál totiž rozdělili na tři samostatné parky se zvláštním vstupným. Nejvíce chválené je Night Safari, ale na to nám nevycházel čas. Pandy jsou na River Safari, ale protože jsem pandičky viděla už dvakrát, měla jsem je zatrhlé a šli jsme pouze do obyčejné ZOO. Ta je relativně malá, ale v místním podnebí je člověk i tak utahaný jak pes. Pro línější nebo rodiny s kočárky tu jezdí po areálu vláček. Pavilony jsou hezky udělané, líbila se mi i zahrádka s různými exotickými ovocnými keři a stromy. Jako nejlepší část celé zoo považujeme otevřený výběh se zvířaty a ptáky navolno. Možná jsme byli ve správný čas na správném místě, protože zvířátka zrovna dostala oběd a tak jsme mohli pozorovat papoušky, trpasličí jelínky, lemury, kaloňe a hlavně lenochody, jak se nacpávají, a to bez mříží a skla, nadosah ruky. Lenochodi jsou naše oblíbená zvířata a tak jsme u nich strávili spoustu času. Mají tu i několik představení se zvířaty, my jsme ale nesihli ani jedno. Dokonalí byli taky tygři, protože Tygr chtěl mít polední siestu, zatímco hyperaktivní Tygřice si chtěla hrát a lovit ryby a tak na Tygra co chvíli útočila a Tygr byl dost vzpruzený. Bylo to skoro jako u nás doma :D







China Town

Čínská čtvrť je kousek od centra a jsou tu moc pěkné uličky se stánky a restauracemi. Moc jsme tu ale nebloumali a zamířili přímo do Buddha Tooth Relic Temple. Pokud chcete dovnitř, musíte mít zahalená ramena a kolena. Nevhodný oděv lze snadno vylepšit šátkem či zavinovací sukní, které jsou zdarma k zapůjčení u vstupu. Jak název chrámu nenápadně naznačuje, mají zde uložený zaručeně pravý Buddhův zub. Přízemí jsem obešla dvakrát a zub nikde. Tom ale objevil, že i další patra chrámu jsou přístupná (mají tu výtahy) a ve čtvrtém patře jsme našli svatyni, kde zub je. Místnost ze zubem je celá ze zlata a pro běžného smrtelníka nepřístupná, může se do ní ale nakukovat přes prosklenou zed. V posledním patře chrámu je zahrada s velikým modlitebním mlýnem.



Little India

Jestě v čínské čtvrti jsme se šli podívat do Hinduistického chrámu. Ty jsou typické mnohopatrovými příkrými střechami bohaté zdobenými barevnými soškami. To mi ale příjde z celého chrámu nejhezčí. Tam, kde jsme byli my, to bylo zastřešené prostranství bez stěn, dovnitř se může pouze na boso a opět zahaleně (sukně půjčují). Moc pěkného k vidění tam nebylo, tak jsme rychle pokračovali.
Už v indické čtvrti jsme zašli na místní tržiště a ve stánku si objednali chicken tikka masala. Inďákovi to docela trvalo, tak jsme měli možnost posedět ve food courtu, užít si místní atmosféry a vedra a poučit se, jak se tradičně jí indické jídlo. Tom nepřestává být fascinován, jak si pravou rukou z rýže uválí kuličku, promáčí ji v omáčce a pak spapají. Přemýšleli jsme, co pak udělají se špinavou rukou, protože ubrousky tu samozřejmě nefrčí. Ale při odchodu jsme našli dvě umyvadla, tak jsme si oddechli. My jsme ale příliš konzervativní, a nějaký nástroj k požívání tekuté stravy přece jen potřebujeme, tak jsme jedli normálně vidličkou. Jídlo bylo levné, moc dobré a bez následných střevních problémů, takže tuto akci hodnotím na jedničku. Na hlavní ulici v obchodě jsem omrkávala Sárí, ale protože jsme měli jen pidikufříky s velmi limitovanou váhou, žádné jsem si nekoupila. Náš pokus projít pěšky až na Orchard Road se kvůli soukromému parku pana premiéra nezdařil, tak jsme potupně zapadli do metra.





Botanical Garden

Vsichni urcite znaji Gardens By The Bay, ale Singapur ma jednu starší a větší zahradu hlouběji ve městě. Je to obrovský park s různými tématickými zónami, kam chodí místní na piknik a expati běhat. Líbil se nám bambusový lesík a hlavně orchidárium, kde mají stovky jak běžných druhů, speciálních křížencú, tak i kousky vzácné a těžko pěstitelné.












Žádné komentáře:

Okomentovat